Łysienie plackowate u dzieci

plackowateŁysienie plackowate to choroba skóry, która szczególnie często dotyka osób młodych. Według statystyk, ponad 60% osób borykających się z tą przypadłością ma mniej niż 30 lat.

Przypadkiem wymagającym szczególnej interwencji jest pojawienie się łysienia plackowatego u dzieci. Zaakceptowanie nowego wyglądu stanowi nie lada wyzwanie dla dzieci w wieku szkolnym. Jakie są przyczyny i objawy łysienia plackowatego? Jak leczyć tę nieestetyczną chorobę?

Łysienie plackowate – opis choroby

Łysienie plackowate to choroba skóry o charakterze przewlekłym, w której wyniku zniszczeniu ulegają mieszki włosowe, co skutkuje nieregularnym wypadaniem włosów. Powstające miejsca (plamy) bez włosów przypominają kształtem placki.

Łysienie plackowate może występować na każdej innej części ciała na której występują włosy, tj: broda, brwi.

Łysienie plackowate – przyczyny

Medycyna wciąż nie potrafi jednoznacznie odpowiedzieć co jest przyczyną łysienia plackowatego. Podejrzewa się, że choroba ma charakter autoimunnologiczny.

Wypadanie włosów o charakterze plackowatym uznawane jest za chorobę dziedziczną. Ponadto, zwiększone występowanie tej przypadłości zauważa się u osób z zespołem downa, bielactwem, atopowym zapaleniem skóry, zapaleniem jelita, cukrzycą typu 1 oraz zapaleniem jelita.

Łysienie plackowate – objawy

Najczęściej, pierwsze ognisko zapalne występuje na głowie. Średnica plamy wynosi około 2-3 centymetrów. Wraz z upływającym czasem pojawiają się kolejne ogniska zapalne, zazwyczaj osiągają średnicę wynoszącą 5-10 centymetrow.

Zazwyczaj po kilku miesiącach następuje ponowny wzrost włosów w miejsach zmienionych chorobowo. Początkowo włosy mają nienaturalny kolor (jasny), ale po upływie kilku tygodni ich zabarwienie wraca do normy.

leczenie łysienia plackowategoJak leczyć łysienie plackowate?

Medycyna oferuje kilka rozwiązań jeśli chodzi o leczenie łysienia plackowatego. Jednakże, żadna z nich nie gwarantuje stuprocentowej skuteczności. Pokrótce przedstawiamy kilka najczęściej wybieranych form leczenia przez lekarzy:

  • kuracja minoksydylem (płyn z 5% stężeniem minoksydylu wciera się miejscowo w skórę zmienioną chorobowo)
  • kuracja immunosupresyjna (doustne dostarczanie cyklosporyny i kortykosteroidów)
  • naświetlanie promieniami UVA
  • krioterapia
  • kuracja naturalnymi preparatami (np. Profolan)

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *