Jak poradzić sobie z bielactwem?

Bielactwo to choroba skóry, włosów oraz tęczówek, która polega na zaburzeniach pigmentacji. Na skutek tej przypadłości pojawiają się białe przebarwienia, które tworzą nieestetyczny defekt.

Choć bielactwo samo w sobie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, to bardzo często jest powodem silnych zaburzeń psychicznych, a konkretniej depresji. Wszak, bardzo mocno zachwiana zostaje samoocena oraz poczucie własnej wartości.

Co jest przyczyną bielactwa?
Bielactwo to choroba, która jest bezustannie badana przez medycynę. Cały czas prowadzi się liczne testy i diagnozy celem maksymalnego sprecyzowania przyczyn tej choroby. Niestety, nadal nie znamy odpowiedzi, która stanowiłaby gwarancje poprawności.

Najbardziej powszechną tezą jest ta mówiąca o tym, iż bielactwo stanowi chorobę układu odpornościowego (choroba autoimmunologiczna). Organizm wykazuje autoagresje na skutek pojawiających się czynników. Niestety, trudno doprecyzować jakie są to czynniki.

Sporo mówi się również o tym, że bielactwo stanowi chorobę genetyczną. Około 1/3 zdiagnozowanych przypadków ma charakter odziedziczony.

Bielactwo – sposoby leczenia
Najwięcej miejsca poświęca się zaburzeniom w pigmentacji skóry. To defekt, który najtrudniej ukryć, dlatego też najwięcej osób decyduje się na rozmaite zabiegi.

Zdecydowanie najpopularniejszą formą leczenia jest światłoterapia. To metoda polegająca na naświetlaniu skóry pokrytej preparatami światło-uczulającymi specjalnymi lampami. Niestety, metoda ta jest długofalowa. Łączny czas terapii przekracza zwykle kilkanaście miesięcy. Przy czym – nie ma żadnej gwarancji efektywności zabiegu.

Inną formą leczenia jest tzw. autoprzeszczep. To rozwiązanie, które jest nieco bardziej inwazyjne i nieco skuteczniejsze. Poprzez pobranie naskórka i wszczepienie go w miejsce zmienione chorobowo możemy całkowicie wyeliminować bielactwo. Niestety, nie ma żadnej gwarancji na to, że problemy nie nawrócą.

Ponadto, w leczeniu bielactwa stosuje się również środki farmakologiczne oraz suplementy diet. Leczenie warto konsultować ze specjalistą.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *