Jak leczyć bezsenność?

chrapanie2Zaburzenia rytmu dobowego skutkują nie tylko gorszym samopoczuciem, ale także problemami z koncentracją, nadmiernym zmęczeniem oraz osłabieniem kondycji fizycznej naszego ciała. Dlatego też, w momencie kiedy pojawia się bezsenność – należy reagować natychmiastowo.

Zdiagnozuj przyczynę

Pierwszym etapem leczenia bezsenności jest postawienie prawidłowej diagnozy. Przyczyn występowania tej dolegliwości może być kilka. Do tych najczęściej występujących zaliczamy:

Brak komfortu snu – niewygodne łóżko, tudzież materac i poduszka może skutkować niewysypianiem się. Pamiętaj również, że wpływ na niewysypianie się może mieć także nieodpowiednia temperatura w sypialnii i lub zła wilgotność powietrza.

Zła dieta – odżywianie ma wpływ na niemalże każdy aspekt naszego życia, w tym sen. Należy dbać o to, by jadłospis był nie tylko pełnowartościowy i zbilansowany. Istotna jest także regularność podawania posiłków. Należy również pamiętać, by nie konsumować posiłków bezpośrednio przed snem.

Choroby – bezsenność bywa objawem innej jednostki chorobowej. Towarzyszy nerwicy, depresji oraz wielu urazom mechanicznym (bezsenność wywoływana na skutek towarzyszącego bólu)

Brak relaksu – złe samopoczucie psychiczne i brak relaksu w ciągu doby skutkuje sporym obciążeniem na noc.

Rozpocznij leczenie

W momencie kiedy będziesz potrafić zdiagnozować przyczynę – rozpocznij efektywne leczenie. Zaleca się ogólną zmianę trybu życia na zdrowsze. Zadbaj w szczególności o: aktywność fizyczną, zdrowszą dietę oraz brak używek. Pamiętaj również o relaksie (m.in.: joga) oraz odpowiednim komforcie snu (zmiana materaca, poduszki, odpowiednie przygotowanie sypialni).

Jeśli wprowadzone zmiany nie przyniosą skutku – skontaktuj się ze specjalistą. Być może przyczyna leży zupełnie w innym miejscu.

Pamiętaj: stosowanie silnych środków dostępnych na receptę nie jest rozwiązaniem, które rozwiązuje problem bezsenności. To likwidowanie objawów, a nie źródła występowania problemu. Nie uzależniaj komfortu snu od tego typu preparatów, gdyż trudno się od nich uwolnić.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *