Chrapanie u dziecka

śpiące dzieckoKiedy chrapanie pojawia się u dzieci, to znak, że w jego drogach oddechowych pojawiła się przeszkoda. Poznaj pięć najczęściej występujących przyczyn chrapania u najmniejszych.

Przeziębienie dziecka

Chrapanie bardzo często towarzyszy przeziębieniu. Katar i obrzęknięte śluzówki skutecznie blokują powietrze, co znacząco utrudnia oddychanie.

Rozwiązanie: chrapanie ustanie po wyleczeniu kataru i przeziębienia.

Wielkość migdałka

Najczęściej występującą przyczyną chrapania jest powiększony migdałek. Niezbędna będzie interwencja laryngologa, który po obejrzeniu trzeciego migdałka stwierdzi czy właśnie tutaj leży przyczyna chrapania.
W wielu przypadkach do poprawnej diagnozy będzie niezbędne wykonanie zdjęcia rentgenowskiego lub fiberoskopii.

Rozwiązanie: Zabieg usunięcia migdałka.

Krzywa przegroda nosowa

Skrzywiona przegroda nosowa to bardzo częsta przyczyna chrapania. Najczęściej towarzyszy jej obrzęk śluzówki. Niestety, korektę można zrealizować dopiero wtedy, gdy dziecko podrośnie – zazwyczaj w wieku 5-7 lat.

Rozwiązanie: operacyjna korekta ustawienia przegrody nosowej.

Wiotkie tkanki krtanii

To zjawisko, które objawia się poprzez duszność oraz charakterystyczny świst podczas oddychania (również w ciągu dnia).

Rozwiązanie: nie podlega leczeniu, przechodzi naturalnie w wieku około 2 lat.

Alergie

Reakcje alergiczne mogą objawiać się poprzez obrzęk śluzówki, która uniemożliwia swobodne oddychanie podczas snu. Dziecko może być uczulone na niemal wszystko – bardzo często do wykrycia potrzebna będzie seria badań.

Rozwiązanie: wizyta u alergologa i zlecenie niezbędnych badań o charakterze alergicznym, celem poznania przyczyny problemu.

Przyczyny chrapania u dziecka mogą być bardzo różne. W przypadku, gdy problem dlugo nie ustępuje, a my nie potrafimy zdiagnozować przyczyny zaleca się kontakt z lekarzem pierwszego kontaktu. W przypadku dzieci, nie zaleca się podejmowania leczenia na własną rękę.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *