Rozstępy kulturystyka

rozstepy po cwiczeniachKulturystyka to sport, który polega na kształtowaniu i uwidacznianiu mięśni całego ciała. To bardzo często idzie w parze z szybkim wzrostem masy ciała, co wpływa bezpośrednio na naprężenia skóry. Konsekwencją zbyt dużych napięć jest przerwanie włókien kolagenu, które doprowadzają do wystąpienia rozstępów.

Rozstępy – przyczyny

Przyczyną wystąpienia rozstępów jest nienaturalne naprężenie skóry. Kolagen i elastyna znajdujące się skórze mają pewne ograniczenia. W momencie gdy zostaną przekroczone – dochodzi od nieestetycznych pęknięć.

Inną przyczyną występowania rozstępów (szczególnie zauważalne u kobiet w ciąży) jest wzmożona aktywność kory nadnerczy, która to odpowiedzialna jest za produkcję kortyzolu – hormony, który bezpośrednio wpływa na fibroblasty (negatywnie). Konsekwencją nadmiaru kortyzolu jest osłabienie włókien kolagenowych.

Rozstępy – czy można im zapobiec?

Oczywiście. Zapobieganie rozstępom jest jak najbardziej możliwe. Wystarczy tylko i aż odpowiednio pielęgnować skórę i zadbać o to, by została prawidłowo odżywiona.

Odżywianie skóry powinno odbywać się zarówno od wewnątrz, jak i zewnątrz. Oznacza to, że należy wykorzystywać zarówno kremy i maści, jak i suplementować minerały i witaminy. Niestety, nawet najlepsza kuracja anty-rozstępowa czasem nie pozwala uniknąć tego niestetycznego defektu. Z całą pewnością jednak – zostaje on dosyć mocno ograniczony.

Rozstępy, co zrobić gdy już się pojawiły?

Ten defekt skórny nie łatwo usunąć. Rozstępy nie znikają same z siebie jak chociażby pryszcze. Pozostawiają po sobie białe lub bladoróżowe blizny, których usunięcie nie należy do najłatwiejszych.

Usuwanie rozstępów można zrealizować w gabinetach kosmetycznych, przy wykorzystaniu nowoczesnych zabiegów takich jak:

  • peeling chemiczny
  • mezoterapia
  • mikrodermabrazja
  • cryolift

Ponadto, walkę z rozstępami można realizować wykorzystując kremy i maści dostępne w aptekach oraz stosując przepisy przekazywane z pokolenia na pokolenie. Trzeba mieć jednak na uwadze, że nie są to tak skuteczne metody, jak wyżej wymienione zabiegi medycyny estetycznej.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *